|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #1 på: 17-04-2008, 15:19:45 » |
|
Da er skinnet lagt i saltvann (1kg helios havsalt) Fyller badekaret med varmt vann og legger fjølene i. Bøyer litt og litt til jeg får ca. rette omkrets, og fester endene sammen med tang.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #2 på: 17-04-2008, 15:25:47 » |
|
Fester innerste fjøla rundt malen og klargjør neste ring med varmt bad. På siste bildet ser dere tydelig at fjøla er knekt, så erfaringen min er at det ikke går å bøye 4mm kryssfinert uten å varme opp i varmt vann.
Mulig det fins andre metoder å bøye fjøler, men det får jeg heller lære senere.
Fester forsiktig flere tenger og klemmer rundt første ringen. Her må jeg få ringen til å ligge helt inntil malen, sånn at hele ramma blir rund og passer på malen.
En teknikk for å få dette til, er å bruke 2 tenger og flytte de rundt i en ring, med kort avstand, og feste de annenhver rundt. Da vil ringen holde seg stram rundt malen, og en unngår at ringen hopper tilbake.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #3 på: 17-04-2008, 15:29:05 » |
|
Kapper endene med vinkelsliper med tynn skive, og finsliper endene fint med ca. samme vinkel slik at de passer overens når fjøla er bøyd helt stramt rundt malen.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #4 på: 17-04-2008, 15:30:27 » |
|
Nå trengs litt trelim.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #5 på: 17-04-2008, 15:32:39 » |
|
Setter første ring sånn ca på plass med et par tenger, og andre ring over med et trestykke til å holde endene sammen.
Lim i endene og litt søl må til.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #6 på: 17-04-2008, 15:36:59 » |
|
Da er hele innerste fjøla smurt inn med lim og ytterste ring feste over første ring.
Fant ut at jeg måtte ha mange klempunkter, og kappa opp noen biter listverk. Genialt siden de har en fordypning på innsida, og dermed klemmer et større område på ringene.
Alt er festa og stramma med samme teknikk som jeg nevnte tidligere, med å klemme festene fra ene enden, og rundt i en sirkel, for å få bort luft mellom ringene.
Måtte stramme nokså mye for å få klemt ut overflødig lim. Mulig jeg også burde hatt enda flere strammepunkter, men det får stå til.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #7 på: 17-04-2008, 15:39:09 » |
|
Da står ramma til tørking av lim og fuktighet, og sjekker hvordan skinnet har det. Rører litt rundt innimellom, for at saltet skal trekke godt inn i skinnet. Fortsettelse følger. 
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
ailo
|
 |
« Svar #8 på: 17-04-2008, 15:59:46 » |
|
På siste bildet ser dere tydelig at fjøla er knekt, så erfaringen min er at det ikke går å bøye 4mm kryssfinert uten å varme opp i varmt vann.
Takk for dette bidraget. Jeg laget trommer på denne måten jeg og en gang, men brukte bjørkefiner, som er mykt og som ikke trenger å varmes opp eller noe annet. Det kan bare slås rundt formen og limes... Spørsmålet jeg stiller meg nå er om kryssfiner er sterkere enn bjørkefiner. Spennende å se om rammen din holder formen når skinnet er på og har tørket, eller om rammen slår seg. Jeg brukte nok adskillig flere klemmer enn deg, omkring 20 stykker på en tromme på ca 45 cm. i diameter. En ting forstår jeg ikke helt. Hvor har du det fra at skinnet skal saltes? Hva er vitsen med det? mvh ailo
|
|
|
|
« Siste redigering: 17-04-2008, 16:06:56 av ailo »
|
Loggført
|
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #9 på: 17-04-2008, 16:37:17 » |
|
Bare hyggelig.  Siterer fra slutten av aller første linken på toppen her, om trommeskinnet: Når man har fjernet hårene sitter man med ett skinn som kan brukes slik det er men det kan lønne seg meget å garve det litt for å øke livslengden på det. Da finnes det mange ulike metoder, men til trommeskinn vil jeg tro at det hurtigste og muligens beste er å bruke Kalialun og salt. Til 10 liter vann tar man en halv kilo kalialun og en kilo salt. Røres ut i kalt vann og skinnet legges i. Skinnet må røres noen ganger de første timene og man kan la det ligge ca 10 timer... Ta skinnet opp og la det tørke. Skinnet er nå ferdig til bruk, men før vi kan bruke det må vi lage treverket til tromma. Det skal vi snakke om i neste artikkel.Med dette tenkte jeg å garve skinnet, siden jeg ikke er sikker på om det kom ferdig garva eller ikke. Frossent var det iallefall. Kalialun fikk jeg ikke tak i (spurte etter kalium på apoteket ,huska litt feil), det kunne de ikke fikse. Så det er sikkert godt nok med salt. En jeg kjenner nevnte også at en måtte ha mye salt på nyrenska skinn for garving. Er jeg helt på jordet nå mon tro? 
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #10 på: 17-04-2008, 16:43:55 » |
|
Ja, det skal bli spennende å se om ramma holder seg. Er jo tross alt 4mm istedet for 3mm som stod anbefalt i artikkelen. Hvis limet holder ytre og indre ring sterkt sammen, vil jeg anta at ramma blir ubøyelig. Fjølene var litt fin-flisete, så jeg trengte ikke pusse fjølene. Antar at limet vil holde godt på plass. Kan hende jeg skrur inn noen skruer i ytre endepunkter for å unngå at det slipper taket på limet der.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
dimi / hemer-ool
|
 |
« Svar #11 på: 17-04-2008, 20:18:29 » |
|
Det jeg har lært og kan tipse om , skinnet skal smøres med H-melk ,man gir trommen føde, liv ,samme som en nyfødtrådyr suger yr hos mora si.
tviler også på det med salt.
|
|
|
|
« Siste redigering: 17-04-2008, 20:25:03 av dimi »
|
Loggført
|
|
|
|
|
Ronin Sani
|
 |
« Svar #12 på: 17-04-2008, 21:00:03 » |
|
Takker for tipset dimi. Får tenke litt på dette ja. Skal skinnet smøres inn med melk, og brukes rett på tromma etterpå? Bare la det trekke inn og tørke? Eller mener du å smøre inn tromma med melk etter den er ferdig og tørka? Ser forresten at de muligens er ferdig garva fra garveriet: http://www.granberggarveri.no/default.aspx?mod=3&mm=27&sm=53Så jeg legger skinnet i rennende vann inntil ramma er klar og jeg skal klippe og tilpasse skinnet.
|
|
|
|
|
Loggført
|
Falling like a raindrop from the sky...
|
|
|
|
dimi / hemer-ool
|
 |
« Svar #13 på: 17-04-2008, 21:06:58 » |
|
Takker for tipset dimi. Får tenke litt på dette ja. Skal skinnet smøres inn med melk, og brukes rett på tromma etterpå? Bare la det trekke inn og tørke? Eller mener du å smøre inn tromma med melk etter den er ferdig og tørka? Ser forresten at de muligens er ferdig garva fra garveriet: http://www.granberggarveri.no/default.aspx?mod=3&mm=27&sm=53Så jeg legger skinnet i rennende vann inntil ramma er klar og jeg skal klippe og tilpasse skinnet. Den skal heles melk på eller smøres, rett etter hele trommen er ferdig laget. Noen tuvinske sjamaner smører trommen med dyrebjæs,men den type smøring har en annen mål. I dagens tid ,kan man strø på baby pudder på trommen ? Det lurer jeg på. 
|
|
|
|
|
Loggført
|
|
|
|
black bear
prøver og finne veien, som lå rett foran meg. following the path. Love to mother earth. godt og leve :-)
Erfaren
 
Utlogget
Innlegg: 209
Ydmyk søkende, Går ett skritt av gangen
|
 |
« Svar #14 på: 17-04-2008, 23:58:55 » |
|
flott innlegg.. tusen takk.. Inspirasjon lys og varme fra hans
|
|
|
|
|
Loggført
|
"bare vær,kjenn tilstede værelsen, og føl moder jord" "da kommer svarene og veien"
kjærlighet og god energi til alt alle klem til våre brødre og søstre fra black bear
|
|
|
|